Wiedeń- szukamy adwokata za granicą
Sprawy z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego, sprawy związane z ubezpieczeniami i odszkodowaniami, a nawet sprawy karne. Tak naprawdę niezależnie od charakteru sprawy, a także tego, gdzie się znajdujemy, może się okazać, że będzie nam potrzebny dobry i sprawdzony adwokat w Wiedniu. Wówczas mamy tak naprawdę dwie możliwości- możemy udać się do jednej z rodzimych, krajowych kancelarii. Jeśli jednak będzie to dla nas bardziej komfortowe, możemy spróbować znaleźć kancelarię, która jest prowadzona przez polskich prawników, ale którzy działają a Austrii czy też w Wiedniu i tym samym bardzo dobrze orientują się w tutejszym prawie. Dla wielu osób jest to rozwiązanie znacznie korzystniejsze. Czasem jest to też dobre rozwiązanie ze względu na barierę językową, jaką możemy napotkać będąc poza granicami kraju.
Co w momencie, kiedy otrzymamy wezwanie do sądu?
Takiego wezwania możemy się już wcześniej spodziewać, ale też może ono być dla nas kompletnym zaskoczeniem. Wezwanie tego rodzaju najczęściej przychodzi pocztą na nasz adres- ten, który w danym momencie jest do nas przypisany na stałe. W zawiadomieniu, oprócz daty wyznaczonej rozprawy, znajdziemy także treść samego wniosku, a więc wyjaśnienie tego, kto i dlaczego nas pozwał i jakie jest tego uzasadnienie. Już na podstawie tych dokumentów możemy wywnioskować, o jaką sprawę chodzi i możemy skontaktować się z adwokatem w Austrii. Oczywiście, w procesie możemy występować w charakterze świadków, oskarżonych lub pokrzywdzonych. Zazwyczaj jednak największy stres towarzyszy osobom, które dostają wezwanie na rozprawę, w której są stroną oskarżaną. Wówczas adwokat z Wiednia na pewno okaże się sporym wsparciem i pomoże realnie ocenić zaistniałą sytuację.
Jak wygląda sprawa kosztów adwokata?
Te również nie są bez znaczenia. Adwokat w Austrii– tak jak i w Polsce- oczekuje wynagrodzenia za prowadzenie sprawy i konkretne czynności prawne, jakich się podejmuje, a także dodatkowej opłaty za reprezentowanie strony w sądzie podczas rozprawy. To, jak wysokie będą te opłaty zależy od kancelarii na jaką się zdecydujemy, gdyż znajdziemy tańsze jak i droższe, popularniejsze i niszowe, cieszące się dobrą renomą i całkowicie anonimowe. Prowadzenie sprawy zawsze można podzielić na konkretne czynności, za które możemy płacić każdorazowo. Do takich czynności może na przykład należeć zapoznanie się z aktami sprawy, które dostępne są w czytelni sądu, wystosowanie jakiegoś dokumentu, uzasadnienia czy wniosku. Możemy też zdecydować się na opłacenie całej sprawy z góry- zazwyczaj jest to spora suma, w ramach której będziemy jednak mieli całą obsługę prawną, niezależnie od tego ile poszczególnych czynności trzeba będzie wykonać pod drodze i ile czasu zajmą one adwokatowi. Warto więc już na początku rozważyć, jak poważna jest sprawa i czy będziemy skłonni pójść na ugodę, aby postępowanie szybko się zakończyło, czy raczej będziemy chcieli walczyć o swoje. Pamiętajmy także o tym, że takie postępowania zazwyczaj mocno się przeciągają, a odstępy czasowe pomiędzy konkretnymi rozprawami mogą być naprawdę bardzo długie. W praktyce, zakończenie sprawy może mieć miejsce dopiero po kilku latach. Trzeba więc uzbroić się w cierpliwość i nastawić na to, że zakończenie postępowania może mocno odwlec się w czasie.