Ceramika we wnętrzarstwie hotelu

Hotele

Ceramika to materiał, który w budownictwie i wnętrzarstwie stosowany był od wieków. Powstaje on w wyniku wypalania gliny w wysokich temperaturach sięgających kilkuset stopni Celsjusza. Tak przynajmniej rozumiano ceramikę oryginalnie. Sama nazwa wywodząca się z języka greckiego oznacza ziemię, glinę. Obecnie określenie ceramika odnosi się do wszystkich materiałów nieorganicznych i niemetalicznych w obróbce, których wykorzystywana jest wysoka temperatura i procesy takie jak spiekanie czy prażenie. Z ceramiki wytwarza się wiele elementów służących w budownictwie, wykończeniu i wyposażeniu wnętrz, są to między innymi:

 

Cegły – z ceramiki czy może raczej należałoby rzecz z gliny obrabianej w wysokiej temperaturze wyrabiane są cegły. Materiał ten służy do budowy ścian domów, ogrodzeń, kominków, altan, grilli i innych elementów małej architektury. Cegła przyjmuje kolor gliny, z której została wykonana. Jak pokazują dawne budynki wznoszone z cegły – jest to długowieczny materiał.

 

Płytki – z ceramiki wytwarzane są także płytki służące jako pokrycie podłóg i ścian. Mogą one przybierać różne kolory, faktury i wzory o czym można się przekonać oglądając płytki ceramiczne Ariostea. Płytki ceramiczne są wytrzymałe, odporne na ścieranie i wilgoć, dlatego też często stosuje się je w łazienkach i kuchniach. Łatwo je też utrzymać w czystości, brud do nich nie przywiera, a tłuszcz nie robi na nich plam.

 

Klinkier – to rodzaj ceramiki, wyrabianej z gliny, ale nie mającej szklistej powłoki. Z klinkieru wyrabiane są cegły, cegły kominkowe oraz kształtki i podokienne płytki. Klinkier jest odporny na wysokie temperatury dlatego może służyć jako budulec kominków, może także stać się ich okleiną.

 

Dekoracje z ceramiki – ceramika, czy może raczej glina służy także do wyrobu przedmiotów codziennego użytku oraz rzeźb. Z ceramiki mogą być wykonane naczynia, wazony, posągi. Te elementy umieszczane w domach służą jako dekoracja wnętrza. Odpowiednio dobra na stylu aranżacji stanowią nieoceniony element budujący klimat pomieszczenia. Takich naczyń i wazonów nie może zabraknąć we wnętrzach wiejskich, rustykalnych, skandynawskich czy japońskich. Gliniane figurki sprawdzają się w stylu kolonialnym, afrykańskim a w zależności od ich formy mogą też być odpowiednie do nowoczesnych wnętrz.

 

Ceramika może zatem służyć do budowania, wykańczania oraz ozdabiania mieszkań. Czy są to płytki casabella czy rzeźba znanego artysty – ceramiczne wyroby będą prezentowały się estetycznie, a do tego jak pokazuje wyposażenie dawnych pałaców – przetrwają wieki.