Co warto zobaczyć wokół Krakowa?

Podróże

Kraków to stosunkowo nieduże miasto, a zwiedzenie wszystkich jego zabytków nie zajmuje zbyt dużo czasu, ani nie nastręcza zbyt wielu trudności. Jeśli przyjeżdżamy do stolicy Małopolski na dłużej warto też odwiedzić interesujące lokacje w okolicach miasta. Możemy zdecydować się na wynajem busa, lub wyruszyć na własną rękę. W niniejszym artykule piszemy o tym, jakie miejsca szczególnie warto zobaczyć i zabrać wspaniałe wspomnienia z nich do domu. Zapraszamy do lektury wszystkich krajowych turystów, jacy jeszcze nie byli w grodzie Kraka, lub chcą lepiej poznać to co ma do zaoferowania.

Wynajem busa, a może samodzielna wyprawa?

 

Wszystko zależy od tego, czy podróżujemy dużą grupą, czy też na przykład przyjechaliśmy do Małopolski na romantyczny weekend we dwoje. W tym drugim wypadku jesteśmy zdecydowanie bardziej mobilni, dlatego polecamy wynajęcie samochodu, lub podróż publicznym środkiem transportu. Jeśli natomiast wędrujemy całą grupą warto zastanowić się nad wynajmem busa, lub nawet busów. (Jednego z przykładowych przewoźników, a mianowicie krakowską firmę Laurico, znajdziecie pod tym adresem: www.laurico.pl/wynajem-busow-i-samochodow). Pozwoli nam to uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji związanych z przemieszczeniem się po Małopolsce. Oczywiście wiele też zależy od podkrakowskiej lokacji do której się wybieramy. W niektóre miejsca, jak np. kopalnia soli w Wieliczce, dojedziemy krakowską komunikacją miejską. Inne jednak wymagają już specjalnego transportu. Poniżej przeczytacie, które miejsca stanowią prawdziwe must see!

Wieliczka i Bochna, czyli królowe soli

 

Najczęściej odwiedzaną przez turystów, zarówno rodzimych, jak i zagranicznych, podkrakowską lokacją jest kopalnia soli w Wieliczce. Nic w tym dziwnego – to bowiem miejsce unikatowe na skalę światową. Zwiedzanie podziemnego świata potrafi naprawdę zachwycić. W ostatnim czasie pojawiła się również możliwość noclegu w kopalni, jak i wykupienia turnusów zdrowotnych, co jeszcze tylko zwiększa jej atrakcyjność. O dobroczynnych właściwościach soli napisano już naprawdę wiele, my dodamy jeszcze tylko, że solny mikroklimat podkrakowskiej kopalni w połączeniu z jej imponującym wyglądem, nie ma sobie równych!

 

Nie mniej atrakcyjna do zwiedzenia jest druga małopolska kopalnia zlokalizowana w Bochni. W przeciwieństwie do kopali w Wieliczce, pod jakiej bramy podjedziemy bezpośrednio jednym z autobusów komunikacji miejskiej, tutaj musimy wybrać się już jednym z busów, lub pociągiem. Podróż ta jest jednak krótka, tania i nie nastręcza większych trudności. Jeśli naszą pasją jest zwiedzanie podziemi to z pewnością nie możemy ominąć i tej królowej soli!

Śladem współczesnej historii i natury

 

Kolejna nasza propozycja to muzeum w Oświęcimiu, jakie co prawda nie należy do zbyt przyjemnych do zwiedzenia, jednak gwarantuje prawdziwą, często bardzo wstrząsającą, lekcję współczesnej historii. Oświęcim odwiedzają w większości zagraniczni turyści, jednak nic nie stoi na przeszkodzi, by wybrał się tam również krajowy podróżnik.

 

Jeśli natomiast nie jesteśmy pasjonatami historycznych muzeów to okolice Krakowa mają również wiele do zaoferowania w kwestii natury. Szczególnej uwadze polecamy zachwycający Ojców oraz inne parki narodowe zlokalizowane w pobliżu miasta. Jeśli znudzi nam się chodzenie uliczkami grodu Kraka to możemy zmienić je na bardziej zielone. 😉

 

Jak więc widzimy, nawet jeśli wybieramy się do Krakowa na dłużej, niż parę dni, to nie jest możliwe, żebyśmy się nudzili. Wszystko oczywiście zależy od dobrej organizacji, jednak to magiczne miasto oraz jego okolice mają ogromnie dużo do zaoferowania. Grzech nie skorzystać!