O czym pamiętać przed podróżą

Podróże

Podróż wiąże się z opuszczeniem na dłużej lub krócej swojego domu, dlatego zanim go puścimy warto przemyśleć co powinniśmy zrobić jeszcze przed wyjazdem, a najbezpieczniej jest stworzyć listę rzeczy, o których koniecznie trzeba pamiętać.

Na kilka tygodni przez wyjazdem

Jeżeli zamierzamy udać się do kraju, który nie jest członkiem Szengen wówczas potrzebny nam będzie paszport. Jeśli go jeszcze nie mamy trzeba będzie go wyrobić. Takie procedury mogą potrwać do miesiąca, ale w rzeczywistości trwają nie dłużej niż 2 tygodnie. Jeśli mamy już paszport należy wrócić uwagę kiedy kończy się jego data ważności, bowiem są kraje, które nie pozwalają na wjazd osobom, którym paszport kończy się za kilka miesięcy. Jeśli wiem, że w kraju, do którego lecimy czy jedziemy są takie obostrzenia wówczas konieczne jest wyrobienie nowego paszportu.

Na kilka tygodni przed wyjazdem warto dowiedzieć się także czy są jakieś obowiązkowe szczepienia, gdy udajemy się do danego kraju. W niektórych krajach do kwestii szczepień podchodzi się bardzo restrykcyjnie i osoby, które ich nie posiadają nie mogą wjechać na teren tego kraju.

Kwestie bezpieczeństwa

Na takiej liście z pewnością powinny znaleźć się kwestie związane z bezpieczeństwem domu, podczas naszego wyjazdu. Powinniśmy przed wyjściem by wyłączyć żelazka, prostownice i inne urządzenia elektryczne. Trzeba też sprawdzić, czy wszystkie okna są zamknięte, dobrze zamknąć drzwi, a jeśli w domu zamontowany jest alarm, to również pamiętać o jego włączeniu. Jeśli nie będzie nas dłużej, a ktoś musi przyjść nakarmić naszego kota czy podlać kwiaty, to pamiętajmy aby klucze przekazywać osobie w pełni zaufanej.

Sprawdzenie czy wszystko zostało zarezerwowane

Przed wyjazdem dobrze jest także upewnić się raz jeszcze, że udało nam się zarezerwować odpowiedni lot, hotel oraz parking przy lotnisku, jeśli mamy zamiar jechać tam samochodem. Taki dobry i bezpieczny parking w okolicach Katowic to – parking Atmosfera Katowice Pyrzowice. Przed wyjazdem dobrze jest także zanotować sobie adres hotelu i koniecznie należy pamiętać, żeby zabrać ze sobą bilety lotnicze i paszporty jeśli udajemy się do kraju, który jest poza Unią Europejską. Jeśli zapomnimy paszportu może okazać się, że zostaniem zawróceni z lotniska i nasza wycieczka nie dojdzie do skutku.

Oto kilka najważniejszych rzeczy, o których należy pamiętać przed wyjazdem, po to by móc spędzić urlop w wybranym przez siebie kraju, bez zmartwieć i myślenia o tym, czy w domu wszystko gra.