Standardy hotelowe

Hotel Info

Standardy hotelowe są określane przez odpowiednie ustawy, a ich symbolem jest liczba gwiazdek, którym obiekt hotelowy może się poszczycić. Warto jednocześnie zauważyć, że to hotele same składają wnioski o przyznanie określonej liczby gwiazdek, które mają potwierdzić jakość oferowanych przez nie usług. Nim hotel zostanie uznany za jedno, dwu, czy pięciogwiazdkowy, w obiekcie pojawia się komisja złożona ze specjalistów z branży hotelarskiej, przedstawicieli straży pożarnej oraz sanepidu, która bada czy standard hotelu zgodny jest z wymogami przypisanymi do konkretnych gwiazdek.

Czy w każdym kraju obowiązują te same standardy?

Warto przy tej okazji zaznaczyć, że każdy kraj samodzielnie określa standardy jakie musi spełnić hotel, aby zasłużyć na poszczególną liczbę gwiazdek. W efekcie oznacza to, że hotel trzy czy czterogwiazdkowy w Polsce a np. Egipcie może znacznie różnić się standardami. Jednak na całym świecie przyjęła się pięciogwiazdkowa skala określająca jakość hoteli.

Co oznaczają gwiazdki?

Najlepszej jakości hotele otrzymują 5 gwiazdek, są to hotele, które mają wszystko czego tylko może zapragnąć ich gość. Pokoje w takich hotelach są duże, dobrze wyposażone, obsługa dostępna całą dobę, a w obiekcie do dyspozycji gości pozostają restauracje, bary, SPA, fryzjer, kwiaciarnia, itp. Hotele czterogwiazdkowe to miejsca niewiele różniące się od tych mających 5 gwiazdek, najczęściej mają nieco uboższą ofertę usług i udogodnień oferowanych gościom. Hotele 3 gwiazdkowe mają mniejsze pokoje, są one też umeblowane nieco oszczędniej. W budynku hotelu powinny znajdować się restauracja, kawiarnia lub bar oraz centrum odnowy biologicznej. W hotelach dwugwiazdkowych pokoje są jeszcze mniejsze i zawierają jedynie niezbędne meble, zaś w hotelach z jedną gwiazdką nie tylko dostaniemy mniejszy pokój, ale także wspólną łazienkę. Hotel, który nie ma gwiazdki to, albo miejsce, które nie spełnia najniższych wymogów dla hotelu z 1 gwiazdką, albo miejsce, którego właściciel nie złożył wniosku o przyznanie mu gwiazdek, co nie oznacza, że jego standard nie zasługuje na nie.